„In no way can sport be considered a luxury object.”
-Pierre de Coubertin-
A vásárlások folyamának taglalását megszakítjuk ismét, mégpedig leghűségesebb kommentelőnk kívánságának teljesítése okán: mivel tegnap csütörtökön tiszteletünket tettük az egyetemi sportkomplexumok egyik épületében – mert van több -, így adunk némi betekintést abba, hogy a sok kövér, lusta, elhízott, egészségtelen:)) amerikai egyetemista hol lelhet örömet a mozgásban!
A helyzetet leginkább egy puszta felsorolással lehet érzékeltetni. Bármilyen száraz is egy tömör adatsoron végigfuttatni a tekintetünket, azt hiszem ez a legszemléletesebb. 4 jelentősebb – értsd: hatalmas! – épület áll rendelkezésre az egyszerű halandó számára (a 83000-s Camp Randall Stadium, a 17000-s Kohl Center - a képen - csak az egyetemi csapatok privilégiuma, miként a McClimon Memorial Track atlétika és labdarúgó pálya is):
Southeast Recreational Facility (SERF):
- 4 tornaterem, darabjában 2-2 kosárlabdapálya – ennél nagyobb a terem, mert a két felfestésen kívül van ott még hely -, mely alkalmas röplabdázásra és tollasozásra is. A hálók tökéletes állapotban vannak, minden teremben van csap a falon, a felszerelést pedig ott adják. A parketta tökéletes, a lakkra nézve szinte meg lehetne fésülködni, egész jó lenne kipróbálni a floorballt is rajta, mert ritkán járhatok ilyen sima padlón…
- 10 racquetball pálya. Ez olyasmi, mint a squash, csak valamivel mások a szabályai. Nem értek hozzá, mellékelek egy videót. Mi azt hiszem mind a kettőből csak addig jutunk el, hogy falhoz vágunk egy labdát, ami visszajön…
- Egy 63 méteres medence, ami kettéválasztható
- Cardio center: evezőpad, lépcsőzőgép, biciklik, stb.
- Konditerem: rengeteg különböző súlyzó és gép. Ebből a fajta teremből nem is egy van.
- Fitness tréning terem
- Fitness Studio – erre azért a kurzusokhoz külön elő kell fizetni
- Egy nagy szobabicikli terem különböző monstrumokkal, mert mint kiderült, ebből is van többféle
- Egy 4 sávos, 1/10-ed mérföldes fedett futópálya
- 6 sávos, 200 méteres fedett futópálya. E körül 60 különböző kondigép került elhelyezésre.
- 4 kosárlabdapálya
- Jégkorongpálya korizáshoz, alkalmanként pedig szervezett jégkorongozási lehetőség
- 12 fedett teniszpálya
- 6 szabadtéri pálya
- 6 squash pálya
Natatorium: itt voltunk személyesen is (a kép valóban onnan van).
- 25 yardos, 8 pályás medence
- Műugró medence
- 4 tornaterem, ezek felépítése megegyezik a SERF-nél taglaltakkal.
- 5 racquetball pálya
- Konditerem
- Cardio terem
- Fitness terem
- Szobabicikli terem
- „Multipurpose room”: harcművészetre, jógára, miegymásra
A belépéshez semmi másra nincs szükség, csak a Wiscard felmutatásához. Diákként a szolgáltatás ingyenes – pontosabban a tandíj feljogosít erre is -, mi személyzetként egy évre 178$-t vagyunk kénytelenek befizetni - kárpótol érte az ingyen buszbérlet. Ez nagyságrendileg 34000 Ft, ami összehasonlítva egy pesti 10 alkalmas uszodabérlettel minimum jutányosnak nevezhető.
Belépve az épületbe, két gigantikus öltöző fogadja a hölgyeket és az urakat a folyosóról jobbra nyílva. Köztük egy lépcső vezet fel a fent említett 4 tornateremhez, az uszoda pedig közvetlenül nyílik az öltözőkből. Szekrényeket lehet bérelni hónapra vagy évre, de ez drága, így ettől eltekintettünk. A cuccokat magunkkal vihetjük a termekbe is, a világon senkit nem zavarnak, de én a magam részéről nyugodtan otthagynám az öltözőben is. A zuhanyzók hatalmasak, de az igazán klassz dolog, a két öltöző közti felszerelés szolgáltató egység. Ez közös a két félnek, mind a két oldalra nyílik belőle ablak. Egészen mókás, kb. 4 paraván közt kell kacskaringózni az öltözőből, amelyekre mindenhol nagy betűkkel felvésték: „Öltözz fel, mire ideérsz!”. Ez jogos észrevétel, mert ugye akár a lányok, akár a fiúk öltözőjéből jössz, ugyanaz a személy szolgál ki. Jelen esetben ezt egy tipikusnak mondható amerikai egyetemista szöszi tette, aki láttán ZS eldobta volna az agyát, ha jól sejtem.:)
A lényeg: a kártya ellenében kapsz labdát, ütőt, bármit! Kivétel a squash labda, amit venni kell, de amúgy minden sportfelszerelés benne foglaltatik az árban a szolgáltatásban. A teniszpályákért fizetni kell azért 3$-t, ami a vállalható kategória, ez érvényes a squashra is. Miután úsztunk egyet – 3 úszómester, zene, a falon a különböző egyetemi rekordok helyi, állami és nemzeti szinten, pl.: Lochte neve… -, kipróbáltuk a tollast rendes pályán, majd egy kicsit kosárlabdát dobáltunk, mégiscsak Amerikában vagyunk – na meg nem voltak hobbiból zsákoló feketék, akik előtt elvesztettük volna minden önbecsülésünk. Apropó „nem voltak feketék”. Ha nem tudnánk, hogy Amerikában vagyunk, a törzsközönség alapján azt hinnénk, hogy valahol a Tokió-Peking-Szöul háromszög területén lehetünk. Ehhez alighanem nagyban hozzájárul, hogy az amerikai diákok most hétvégén költöznek be, így jelenleg még a nemzetközi diákok tobzódnak, akik közt brutális többségben vannak az ázsiaiak.
Az egyetemista házibajnokságokról majd akkor szólnánk, ha aktuális lesz, az egyetemi focistadionról pedig a jövő csütörtöki meccset követően!